- 142Споделяния
Представяме ви I-ва част от информационната кампания на немската медия Quarks.de, преведена от д-р Г. Гогошева и д-р В.Гогошева за Covid-19 Update.
Това, което се случи, е гениално! Само 11 месеца след като беше разгадан коронавирусът, разполагаме вече с ваксина. Всъщност става въпрос за две ваксини. Идвете са мРНК (или на български – иРНК) ваксини. Едната е на Бионтех–Пфайзер, а другата – на Модерна. И то високо ефективна. Би трябвало да празнуваме този успех! Въпреки това няма еуфория. За мнозина тази новина се приема дори скептично:
„Нова технология’’, „модифицирани гени’’, „твърде бърза разработка’’ …
В момента се разпространява много фалшива информация за ваксините. Например – че водят до трайно разболяване, че убиват, че са смъртоносни. Че който се ваксинира, става част от експеримент с много рискове. Но това не е така. И сега ще отговорим на няколко въпроса.

Краткият отговор на този въпрос е – не. Дългият отговор на този въпрос също е – не.
Цел на ваксините срещу коронавируса да представят вируса на имунната ни система в безвредна форма. Сякаш казват „Виж, това е твоят бъдещ враг. Подготви своите оръжия“. По този начин организмът ни може да започне предварително да произвежда защитни клетки и когато наистина влезе в контакт с вируса, веднага да го разпознае и да го обезвреди.
Коронавирусът притежава една много лесно разпознаваема част – така нареченият спайк протеин. Чрез ваксината нашият организъм получава, тъй да се каже, ръководство “направи си сам‘‘, защото в иРНК е закодирана информацията за синтезата на спайк протеина.
При иРНК ваксините организмът ни сам изгражда тази част от вируса, която по–късно може лесно да разпознае.
- Обвита в липидна обвивка (с каквато е обвит и самият коронавирус) информационната РНК от ваксината достига до клетката гостоприемник.
- След навлизането си в клетката, иРНК служи за матрица (или шаблон), по който се осъществява синтезата на спайк протеина.
- След синтезирането на спайк протеина той бива транспортиран навън (извън клетката), където се представя на имунната ни система.
- Срещайки спайк протеина, имунната ни система активира своята собствена защита и продуцира антитела към него.
Какво е иРНК?
За много хора думата иРНК звучи като някаква изкуствена генна технология, която би могла да промени нашата собствена генетична информация. Но не е вярно.
иРНК идва от “информационна РНК” и може да се намери по всяко време във всички клетки на нашето тяло (разбира се, тук говорим за нашата собствена иРНК). Тя е матрицата, по която се синтезират белтъците в нашия организъм.
Информацията в нашата ДНК се презаписва в иРНК, която напуска ядрото на клетката. После се разчита и по нея се образуват белтъците, които ни изграждат.
Следователно иРНК на ваксината не може да промени нашия генетичен материал, по две много прости причини:
1) За да го направи, тя трябва да може да навлезе в ядрото на клетката. Там се съдържа нашата ДНК. Но иРНК не може да влезе там, дори напротив – нормално в нашия организъм посоката на информацията е наобратно – от ДНК към иРНК, която напуска ядрото и в цитоплазмата по нея се подреждат аминокиселините на нашите белтъци.

2) За да се вгнезди в нашата ДНК, иРНК трябва да се преобразува обратно в ДНК. Това не се случва в нашия организъм, защото той не разполага с нужния за целта ензим.
Има ли случаи, в които иРНК все пак може да промени нашата ДНК?
Има! Именно това правят ретровирусите като вируса на СПИН!
Този вирус притежава нужния за целта ензим – обратна транскриптаза. С него той може да преобразува своята иРНК в ДНК. Преобразуваната вирусна ДНК навлиза в ядрото на клетката и се вгражда в нейната ДНК. Клетката–гостоприемник третира вирусната ДНК като своя и синтезира нови копия на вируса. Ето защо имунната ни система е толкова безсилна срещу ХИВ-вируса.
Ако чисто хипотетично си представим, че в една клетка попаднат едновременно и вирусът на СПИН, и иРНК от ваксината, отговорът на въпроса си остава същият – не. В иРНК във ваксината е маркирана информация за синтез на спайк протеини и затова може да бъде прочетена само от ензими, които синтезират протеини. Обратната транскриптаза на ХИВ-вирусa не може да направи това.
Във II-ра част ще отговорим на въпроса – Безопасна ли е ваксината, след като бе разработена за толкова кратко време?
За контакти
Д-р Г.Гогошева (Facebook профил – Ana Greg)
Д-р В.Гогошева (Facebook профил – Vicky Sorriso)
Източници на следващата страница
- 142Споделяния